Leczenie nadpotliwości (toksyna botulinowa)
Toksyna botulinowa (Botox, Dysport) znalazła również zastosowanie w  leczeniu nadpotliwości. Zabiegi z użyciem botuliny mogą całkowicie zlikwidować potliwość dołów pachowych, dłoni i stóp. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A – uzyskiwanej z  bakterii Clostridium botulinum, dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6–12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępując te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy.
To obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda leczenia nadpotliwości. Wg statystyk 80% leczonych reaguje dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dzieje się tak u 20% pacjentów i tym pozostaje stosowanie antyrespirantów i innych istniejących metod.
Zabieg polega na podaniu płytko, śródskórnie małej ilości toksyny botulinowej. Dla większości ludzi zabieg jest minimalnie bolesny, ale osoby wrażliwe mogą wymagać zastosowania kremu znieczulającego. Zabieg wykonywany na rękach i stopach z reguły wymaga znieczulenia. Sam zabieg trwa kilka–kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku–kilkunastu dniach, trwa kilka miesięcy, a czasami utrzymuje się nawet do roku (pachy). Potem wymaga powtórzenia.
 
       
wersja polska | english version